SGK'dan prim borçlusuna müjde!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasında emeklilik bekleyenlere müjde verdi. Yaşını doldurduğu halde borcu bulunan Bağ-Kurluların primlerini ödemeleri halinde emekli maaşına bağlanacağını kaydeden Zararsız, borçların banka kredisiyle ödenebileceğini açıkladı: "Vatandaşların banka kredisiyle emekli olabilmesi için bankalarla protokol yapma çalışmalarını sürdürüyoruz." Benzer bir uygulama 2008 yılında yapılmış ve bu kapsama giren 178 bin Bağ-Kurlu'dan 35 binden fazlası borcunu ödeyip emekli olmuştu. Emekli maaşına bağlanan 35 bin kişi, aldığı emekli parasının bir kısmını çektiği banka kredisinin taksiti olarak ödemişti.

SGK Başkanı Emin Zararsız, Cihan Network TV'nin yerel kanallarda yayınlanan Anadolu'da Sabah programında önemli açıklamalarda bulundu. Zararsız, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından bayram arifesinde açıklanan kamu alacaklarının yapılandırması yasa tasarısının emeklilik bekleyenler için de önemli müjde taşıdığını söyledi. Prim ödeme gününü tamamlayamadığı için emekli olamayanların borçlarını ödediği zaman, yaş haddini doldurmaları halinde emekli maaşına bağlanacağını dile getiren Zararsız, borcunu kapatmak isteyenlerin banka kredisi kullanabileceğini vurguladı. 2008 yılı yapılandırmasında bankalardan kredi anlaşması yapmak suretiyle ödeme kolaylığı getirildiğini hatırlatan Zararsız, "Benzer şekil bu kanundan sonra da olacak. Bizler ve Maliye bankalarla protokol yapma çalışmalarını yürüteceğiz. Vatandaşlar bankalardan alacakları krediyi bize aktararak kendileri uzun vadeli bankalara borçlanma imkanı alacaklar. Özellikle peşin ödemelerde bu alternatif rahatlatıcı olacak. Otomatik olarak emeklilik maaşı bağlanacak. Emeklilik şartını taşımıyorsa, yaşı dolmamışsa bekleyecek." diye konuştu. Kanun tasarısının Meclis'e bu hafta ya da önümüzdeki hafta geleceğini açıklayan Emin Zararsız, borç yapılandırmasında prim asıllarının olduğu gibi durduğunu belirtti. Prim asıllarından vazgeçilmeyeceğini vazgeçilenin prim asıllarına uygulanan faizlerde olacağını aktaran SGK Başkanı, "Güncellemede TEFE ve TÜFE kullanılır. 100 birim borcu olan kişinin her ay ceza oranı söz konusu. Bu faizlerde bir azalma olacak. Taksitlendirme de üç seçenek var. 12, 18 ve 36 aylık şeklinde var. Vergi ve SGK prim borçları girdiği için taksitler 1 ay SGK 1 ay Maliye'ye şeklinde olacak." bilgisini verdi. Peşin ödeyenlerin prim aslına TEFE ve TÜFE'ye uygulanan güncellenen rakamı ödeyeceğini kaydeden Zararsız, taksitlerde belirlenen faiz oranlarının uygulanacağı ifade etti. SGK Başkanı, 12 ayı tercih eden borçluların toplam borcunun 1,05 faizle çarpılacağını ve 6 ay taksit halinde ödeyeceğini aktardı.

İDARİ PARA CEZALARININ YARISI ÖDENECEK

SGK müfettişlerinin kestiği cezalara da büyük bir kolaylık getirildiğini açıklayan SGK Başkanı Zararsız, "Kanunla idari para cezalarının yüzde 50'sinden vazgeçilip yüzde 50'si alacağız." şeklinde konuştu. Geçmiş yıllarda biriken SGK destek primlerine de yapılandırmaya dahil edildiğini aktaran Zararsız, emekli olduğu halde yeniden çalışan Bağ-Kurlu'nun biriken destek primlerinin de yapılandırmadan yararlanacağını ifade etti. 2008 yılı yapılandırmasında yararlanıp da ödeyemediği için yapılandırması bozulanları da kapsama aldıklarına dikkat çeken Emin Zararzız, "Ya 2008 yılından kalan bölümünü ödeyecek. Ya da Kanun'un getirdiği şartlar çerçevesinde ödeyecek. Biz de vatandaşa yoğun bilgilendirme kampanyası yapacağız. Herkesin bu imkandan yararlanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Konular

Yetim Dayanışma Günleri'ne nasıl katkı sağlanır?
İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için hangi şartlar gerekiyor?
Emeklilere eşit zam müjdesi!
Prim borçluları için kredi başvuruları nasıl yapılacak?
Emekliye bayram ikramiyesi verilecek mı?
Fazla yatırılan SGK primi nasıl geri alınır?
Esnafın prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli
GSS prim borcu son ödeme tarihi ne zaman?
GSS borcu olanlara gecikme cezası uygulanacak mı?
Hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları neler?
SGK'nın geri ödemeye aldığı ilaç listesi açıklandı
Memurların emeklilik borçlanma başvuruları nereden yapılacak?
Tamamlayıcı tıp nedir? Sülük tedavisi SGK reçetesine girdi mi?
Erkeklerin yarı zamanlı çalışma şansı var mı?
Tescil ve Prim Daire Başkanlığı'ndan GSS Açıklaması
4/D taşeron işçilerinin kadro hakları nelerdir?
Taşeron kadroya geçişte eski hükümlüler ne olacak?
Asteğmene yıpranma payı var mı?
Özel hastanelerde katkı payı alınıyor mu?
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve kimler yararlanabilir?
Uyuşturucuyla mücadelede STK ve dernekler rehabilitasyon hizmeti verebilir mi?
Aile yardımı ödeneğinden geriye dönük yararlanılabiliyor mu?
Boşanma sonrası çocuğun teslimine ilişkin düzenleme yapıldı
3600 gün primi doldurana 50 yaşında emeklilik fırsatı
Apartman ve site yöneticileri, kapıcılar için her ay SGK'ya belge vermek zorunda mı?
MHRS Hizmet raporu tıkla indir
Primi düşük yatan işçi istifa ederse tazminat alır mı?
Hasta mahremiyeti yönetmeliklerindeki yeni düzenlemeler
Memurun kademe eksikliği emekli aylığını ve emekli ikramiyesini hangi tutarda etkiler?
Ölüm aylığı almanın şartları nelerdir?