Maaş, prim, SGK ile gladyatör aranıyor

Antalya'nın Serik ilçesinde, Roma dönemindeki gladyatörlerin arenada gerçekleştirdiği dövüşlerin yeniden canlandırılması için, maaş, prim, SGK, barınma şartları sağlanmak koşuluyla gladyatör adayları aranıyor.

Ambulans şoföründen, emlakçıya, güvenlik görevlisinden, pehlivana kadar birçok kişi, gladyatör arenasında ter döküyor. Roma döneminde bir gladyatör okuluna satılan Trakyalı köle Spartacus'ün hikayesi, Antalya'nın Serik İlçesi Aspendos Antik Tiyatrosu yakınlarındaki açılan gladyatör arenasında yeniden hayat buluyor. Meslekleri şoför ve güvenlik görevlisi, emlakçı, bilişimci, pehlivan olan kişiler, maaş, prim, SGK, barınma yol ve yemek anlaşması ile gladyatör olmak için ter döküyor.

Serik'te Roma dönemindeki gladyatörlerin arenada gerçekleştirdiği dövüşlerin canlandırıldığı Aspendos Gladyatör Arena, kısa bir süre sonra gösterilerine başlayacak. Aspendos Antik Tiyatrosu yakınlarındaki alan üzerine kurulan Aspendos Gladyatör Arena'da eğitim alacak oyuncular, 24 bin metrekarelik alanda 3 bölümden oluşan Roma döneminde gerçekleşen gladyatör dövüşlerini canlandırıyor. Tamamı 2 bin yıl önceki Roma döneminin mimarisi, birebir el yapımı giysileri ve savaş aletlerinin kullanıldığı gösteriler için izleme alanı ve Türkiye'de ilk kez oluşturulacak olan pazar yerinin yapımı tamamlandı.

GLADYATÖR ANADOLU'DA CANLANIYOR

Aspendos Gladyatör Arena Konsept Danışmanı Mehmet Bıcıoğlu, 6 yıl önce Ankara'daki bir kitapevindeki dergide gladyatörlerle ilgili bir yazı okumasının ardından, bu fikrin aklında oluşmaya başladığını söyledi.

Gladyatör gösterisini Antalya'da canlandırmak için 5 yıl önce çalışmalara başladığını hatırlatan Bıcıoğlu, "Yaptığımız organizasyonun dünyada örneği yok. 12'si gladyatör 60 kişilik profesyonel bir kadro ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız gösterilerle Roma'nın gladyatörlerini Anadolu topraklarında yeniden canlandırıyoruz. Öte yandan, dövüşçülerimiz her gün, kılıç, kalkan, mızrak, miğfer ve atlarla çalışmalarını sürdürüyorlar" dedi.

3 BÖLÜMDE ROMA CANLANDIRILACAK

Aspendos Gladyatör Arena'yı Antalya ve Türk turizmine kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Bıcıoğlu, "Arenamız, yaklaşık 24 bin metrekare alan üzerine kuruludur. Bu alan üzerinde 3 farklı kompleks yer alıyor. Birincisinde gladyatör gösterileri, ikinci bölümde Roma savaş arabalarının yer aldığı yarış pisti, üçüncü bölümde Roma döneminin otantik alışveriş ortamının yer alacağı pazar yeri olacak. 2 bin yıl önceki Roma dönemini birebir canlandırmaya çalıştık. Antalya ve Türkiye'de ilk kez Roma dönemi canlandıracağız" diye konuştu.

SEÇİLENLER ÖZEL İNSANLAR

Toplam 65 kişilik bir ekiple çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bıcıoğlu, "Gösterinin en önemli ayağını gladyatör gösterileri oluşturacak. Bunu müzisyen ve dans şovları izleyecek. Şuan gladyatör gösterilerinin içinde yer alan savaşçılar özel insanlar. Çok özel bir ekiple çalışıyorum. Bu işi yapmak, gerçekten zor. Efor, sabır, dayanıklılık gerektiriyor. Her biri Antalya'nın çeşitli semtlerinde yaşayan ve hayatlarında farklılık arayan insanlarla çalışıyoruz. Şuan için seçtiğimiz 12 ayrı meslek dalından dövüşçümüz var. 2 aydır aralıksız çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra gösterilerimizi başlayacak. Burası 12 ay boyunca açık olacak" ifadelerine yer verdi.

ADAYLARA MAAŞ, PRİM, SGK, BARINMA ŞARTLARI

Gladyatörleri bulmakta bir hayli zorlandığını söyleyen Bıcıoğlu, "Gazetelere ilan verdim. Sokaklara el ilanı astım. İlanda,'Aspendos yakınlarında açılacak Gladyatör Gösteri Merkezi'ne iri ve atletik yapılı gladyatör adayları aranıyor. Maaş, prim, SGK, barınma imkanları sağlanacak yazıyordu. Sonuçta bir çok kişi başvurdu. Seçilenlere ciddi anlamda bir şöhret kapısı açtığımızı düşünüyoruz. İyi bir kip kurduk. Umarım meyvesini alırız" şeklinde konuştu.

Yurt dışından önemli teklifler aldıklarını ifade eden Bıcıoğlu, bu teklifleri değerlendirip burayı Türkiye'nin ve Dünyanın en önemli gösteri merkezlerinden biri haline getireceklerini kaydetti

"İLANLA GELDİM"

Arenada ter döken 41 yaşındaki ambulans şoförü Metin Akbıyık, hayatında farklılık yaratma adına seçmelere katıldığını belirterek, "Tek tip hayat belirli bir noktadan sonra insanı sıkmaya başlıyor. Gördüğüm bir ilan üzerine buraya gelerek, seçmelere katıldım. İlanda iri yapılı, atletik vücutlu, belirli kriterler vardı. Deneme amaçlı geldik ama sonra atmosfer çok hoşumuza gitti. Mehmet Bey, bize dedi ki, 'Benim bir hayalim var ve iş arkadaşları değil, rüyamı hayalimi gerçekleştireceğim ortaklar arıyorum' dedi. Buraya geldik ve bu hayali paylaşıyoruz. Her şeyden önce içinizdeki heyecanı burada yeniyoruz. Savaşmak mücadele etmek güzel bir duygu. Güzel bir zaman geçiriyoruz" dedi.

GLADYATÖR OLMAK İÇİN KİLO ALDI

22 yaşındaki bilişimci Spartak Laçugin ise, gazetede gördüğü bir ilanla seçmelere katıldığına değinerek, "İlanda, 'Gladyatör adayları aranıyor' yazıyordu. Öyle geldim. Çok ilginç geldi. İlk başta seçmeleri geçemedim. Zayıftım. Sonra hırs yaptım 2 ayda 10 kilo aldım. Seçmelere geldim ve kabul edildim. Çok heyecanlı. Benim adımda Spartak. Acayip duygular içindeyim arenaya çıkınca kendini kaybediyor insan, istemeden karşındaki yaralayabiliyorsun" şeklinde konuştu.

Konular

Yetim Dayanışma Günleri'ne nasıl katkı sağlanır?
İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için hangi şartlar gerekiyor?
Emeklilere eşit zam müjdesi!
Prim borçluları için kredi başvuruları nasıl yapılacak?
Emekliye bayram ikramiyesi verilecek mı?
Fazla yatırılan SGK primi nasıl geri alınır?
Esnafın prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli
GSS prim borcu son ödeme tarihi ne zaman?
GSS borcu olanlara gecikme cezası uygulanacak mı?
Hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları neler?
SGK'nın geri ödemeye aldığı ilaç listesi açıklandı
Memurların emeklilik borçlanma başvuruları nereden yapılacak?
Tamamlayıcı tıp nedir? Sülük tedavisi SGK reçetesine girdi mi?
Erkeklerin yarı zamanlı çalışma şansı var mı?
Tescil ve Prim Daire Başkanlığı'ndan GSS Açıklaması
4/D taşeron işçilerinin kadro hakları nelerdir?
Taşeron kadroya geçişte eski hükümlüler ne olacak?
Asteğmene yıpranma payı var mı?
Özel hastanelerde katkı payı alınıyor mu?
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve kimler yararlanabilir?
Uyuşturucuyla mücadelede STK ve dernekler rehabilitasyon hizmeti verebilir mi?
Aile yardımı ödeneğinden geriye dönük yararlanılabiliyor mu?
Boşanma sonrası çocuğun teslimine ilişkin düzenleme yapıldı
3600 gün primi doldurana 50 yaşında emeklilik fırsatı
Apartman ve site yöneticileri, kapıcılar için her ay SGK'ya belge vermek zorunda mı?
MHRS Hizmet raporu tıkla indir
Primi düşük yatan işçi istifa ederse tazminat alır mı?
Hasta mahremiyeti yönetmeliklerindeki yeni düzenlemeler
Memurun kademe eksikliği emekli aylığını ve emekli ikramiyesini hangi tutarda etkiler?
Ölüm aylığı almanın şartları nelerdir?