SSK prim ve vergi borçları için barter önerisi

BARTÜRK Barter Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, barterin ekonomik krizden kriz yolu olduğunu vurgulayarak, devletin de bu sistemi kullanabileceğini söyledi. Devletin, tahsil edemediği sigorta veya vergi borçlarının bir kısmını barter yöntemiyle tahsil edebileceğini ileri süren Saygılığoğlu, "Bu ilginç öneri bence Başbakan Erdoğan'a anlatılsa, nedir bu araştırın der" dedi.

BARTÜRK Barter Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında barter sistemi ve BARTÜRK hakkında bilgi verdi. Barter sisteminin devletin tahsil edemediği sigorta veya vergi borçlarının bir kısmının da tahsil edebileceğini anlatan Saygılıoğlu, kriz nedeniyle birçok firmanın vergi ve SSK borçlarını ödeyemediğini dile getirdi. Saygıloğlu, "Sesli düşünmek adına paylaşıyorum. Barter işi sigorta ve vergi borcu bulunan küçük şirketler için devlet tarafından işletilebilir. Vergi ve sigorta borçlarına karşılık hizmet alıp, bu borçlarını tahsil edilebilir. Bu sistem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a anlatılsa, mekanizma olarak sunulsa, nedir bu araştırın der. Diyelim boya badana yapan bir taşeron firmanın, devlete SSK primi ve vergi borcu varsa, borcun bir kısmına karşılık devlet alım mevzuatında düzenleme yapılarak, o borcuna karşılık, okulları elden geçirip, bakımını yapması sağlanabilir. Bu firmalar da ihaleye girebilir. Para yerine ihale karşılığında düşülecek olan prim ve vergi borcu dile getirilebilir. Böylece şirketin şu kadarlık SSK borcunu sileceğim diyebilir. Böylece çok firma kurtulur, devlet de bazı işlerini para ödemeden yaptırmış olur. Bu iş ne alım, ne de satım işi. İş geliştirme işi" diye konuştu.

TAHSİLAT ŞANSININ SIFIR OLDUĞU DURUMLARDA UYGULANABİLİR-

BARTÜRK Genel Müdürü Bülent Kaçmaz ise konuyla ilgili şu detayları verdi: "Diyelim SGK'nın çok ciddi bir alacağı var, ama alamıyor. Tahsilat şansının sıfır olduğu durumlar var. Aynı zamanda SGK'nın yaptırdığı bir hastane var. Bizim sistemimizde büyük inşaat firması üyelerimiz de var 50-100 milyon TL bedelli hastaneyi yaptırabiliriz. Hastaneyi yaptırsak, devlete desek ki, 20 tane isim söyleyeceğim, o firmaların SSK prim ve vergi borcunu sil. Tabii burada alım yönünden bir mevzuat düzenlemesi gerekiyor. Benzeri bir sistemi şu anda özel sektöre yönelik olarak uyguluyoruz. Ankara'da faaliyet gösteren çok büyük bir rent a car firmasının, İstanbul'da büyük alacağı bulunduğu ve iflas erteleme isteyen bir perakende firmasından kupon karşılığında borçlarını ödemesini sağladıklarını söylüyor."

-BARTER KRİZİ FIRSATI ÇEVRİLMESİNDE ETKİLİ BİR YÖNTEM-

Barterı ekonomik krizden çıkış yolu olarak gördüklerini söyleyen BARTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Saygılıoğlu, "Nasıl insanın hayatında hastalıklı dönemleri varsa, ekonomilerin de böyle dönemleri var. Krizler gerçektir, ancak kalıcı değildir. İşte bu dönemde krizin şirketleri ve iş dünyasını delip geçmemesi için, mikro bazda, firma bazda tedbirler alınması gerekir. Kriz kötü kader değildir. Akıllı çözümler bulunması halinde birer fırsata dönüşebilir. Şirketlerin, dünyayı kasıp kavuran krize karşı ayakta durmaları hatta bunu fırsata çevirmeleri için en etkili yöntem barterdir" dedi.

-ŞİRKETLERİN KRİZDEN ÇIKIŞ YOL HARİTASINDA BARTER YER ALIYOR-

Geleneksel anlamda kriz dönemlerinde şirketlerin üç dört refleksi bulunduğunu kaydeden Saygılıoğlu, "Bunlardan ilki devletten vergi indirimi, teşvik yönünden beklenti içine girilmesidir. İkincisi bankacılık sistemine yönelik beklentiler, üçüncüsü sivil toplum kuruluşlarından ve meslek odalarına yönelik beklentilerdir. Dördüncüsü ise şirketlerin kendilerinden beklentisi vardır. Kriz dönemlerinde şirketlerin bunu kader olarak algılayıp, çaresiz bir şekilde elini kolunu bağlamaması gerekir. Kriz öncesi ve sırasında yapılması gereken önemli 5 adım vardır. Bunlar birleşme, rekabette işbirliği, tedarikte lojistik, talepte inovasyon ve barterdır" dedi.

-DÜNYADA BARTER SİSTEMİNDE 500 MİLYAR DOLAR DÖNÜYOR-

Barter'in kriz dönemlerinin enstrümanı olduğunu söyleyen Saygıloğlu, barterin ilk şekli takas, takasın ise dünyanın en eski ticaret sistemi olduğunu anımsattı. Günümüzde kullanılan anlamda barterin 1929-1930 kriz dönemlerinde uygulanmaya başlandığını ifade eden Saygılıoğlu, dünya genelinde şu anda en fazla kullanıldığı ülkelerin ABD, Kanada, İsviçre, Belçika, Yeni Zelanda ve Avustrulya, İngiltere ve Fransa olduğunu söyledi. Bugün dünyada 700 bini aşkın firmanın barter sisteminden faydalandığını dile getiren Saygılıoğlu, off-set dahil dünyada barter sistemini işlem hacminin 500 milyar doları bulduğunu ifade etti.

-TÜRK BARTER SİSTEMİ 800 MİLYON DOLARLIK BİR HACME SAHİP-

Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren BARTÜRK Genel Müdürü Bülent Kaçmaz, Türkiye'de barter sisteminin 800 milyon dolarlık bir hacme sahip olduğunu belirtti. Kaçmaz, 2010 yılında bunun 1.5 milyar doları aşmasını beklediklerini ifade etti. Sistemde 10 barter şirketi bulunduğunu kaydeden Kaçmaz, BARTÜRK gibi farklı illerde şubeleri bulunan sadece iki şirket bulunduğunu ifade etti. Kaçmaz, yeni bir şirket olmalarına karşın 2010 yılında 100 milyon TL civarında olacağını söyledi.

-"ENFLASYON VE FAİZİN YÜKSEK OLDUĞU ORTAMDA BARTER CAZİP OLMAZ"-

Faiz ve enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda barterin avantajlı olmadığını söyleyen Bartürk Genel Müdürü Kaçmaz, "Böyle ortamlarda stokta tutulan ürünlerle para kazanıldığı için, barter tercih edilmez. Ancak şu dönemde stok bir maliyet oluşturuyor. Şirketler çok yüksek üretim kapasiteleriyle yakalandılar. Kriz nedeniyle piyasadan nakit çekildi. Talep azalması nedeniyle de stoklar birikti. Krizde çeklere güven kalmadı. Biz buradaki nakit sıkışıklığında, farklı bir enstrüman yaratmaya çalıştık. İnsanlar güven içinde alışverişlerini, nakit kullanmadan yapabilsinler diye bir sistem geliştirdik. Biz bu sistemle birikmiş talebi tekrar canlandırmayı hedefliyoruz. " dedi.

-"BARTER İŞ GELİŞTİRME SİSTEMİ"-

Kaçmaz, barter sisteminin avantajlarını şu şekilde sıraladı: "Atıl kapasitenin değerlendirilmesini, stokların eritilmesini sağlar. Biz sistemimizle üyelerimiz için talep yaratmış oluyoruz. Sistemi, alım satım işinden ziyade bir iş geliştirme olarak düşünüyoruz. Nakit sıkışıklığının aşılmasının yanı sıra, şirketlere etkin pazarlama, ücretsiz reklam fırsatları da sunuyoruz. Bu sistemde bir otel para vererek perdelerini değiştirmek yerine, boş odalarını bu sistemde satarak, barter yöntemiyle perde alımı yapabilir."

-"ALIM VE SATIMLAR SİSTEMİN GÜVENCESİ ALTINDA"-

BARTÜRK'ün birçok farklı sektörden işletmenin bir araya geldiği, her firmanın ihtiyaçlarının "nakitsiz pazarda" bulunan üye firmaların satışa sundukları ürün ve hizmetlerden karşılanmasına fırsat verdiğini söyleyen Kaçmaz, sistemin işleyişini şöyle anlattı: "Şirketlerin önce sisteme üye olması gerekiyor. Şirketlerin alım ve satım talepleri buluşturuyoruz. Şirketlerin hesapları BARTÜRK sisteminde güvenli bir biçimde tutuluyor. Alış ve satışlar kayıt altına alınıyor. Tıpkı bir banka hesabı ya da kredi kartı ekstresi gibi işlemlerin takibi kolayca gerçekleştiriliyor. İşlem alım ve satımlarında güvence sağlanıyor."

-"EN DÜŞÜK ÜYELİK AİDATI ALIYORUZ"--

BARTÜRK'ün diğer barter şirketlerinden farklılıklarına dikkat çeken Kaçmaz, "En düşük üyelik aidatını alıyoruz. Üye firma işlem yapmadan aidat ödemiyor. Dolar ve euro yerine Türk Lirası üzerinden sistem çalışıyor. Her üyenin bir brokeri var. Fiyatlara müdahil olmuyoruz" dedi.

-200'Ü AŞKIN MÜŞTERİSİ VAR-

2009 yılında kurulan BARTÜRK'ün petrol ve kuyum sektörü dışında tüm sektörlerden 200'ü aşkın aktif müşterisi bulunuyor. Merkezi Ankara'da bulunan BARTÜRK'ün İstanbul'da şubesi bulunuyor. İzmir'de bir şube açma çalışmaları sürüyor. BARTÜRK sistemine demir, mermer, inşaat firmaları, gulet, tekne, otel satmak isteyen şirketler, avukatlık hizmeti, kuaför, matbaa hizmeti gibi farklı iş kollarından talep geliyor. Üyelerin bilgisayar ortamında veya brokerler aracılığıyla iletişim kurma fırsatı veren şirket, yapılan takaslardan yüzde 1 ile yüzde 5 arasında komisyon alıyor.

Konular

Yetim Dayanışma Günleri'ne nasıl katkı sağlanır?
İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için hangi şartlar gerekiyor?
Emeklilere eşit zam müjdesi!
Prim borçluları için kredi başvuruları nasıl yapılacak?
Emekliye bayram ikramiyesi verilecek mı?
Fazla yatırılan SGK primi nasıl geri alınır?
Esnafın prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli
GSS prim borcu son ödeme tarihi ne zaman?
GSS borcu olanlara gecikme cezası uygulanacak mı?
Hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları neler?
SGK'nın geri ödemeye aldığı ilaç listesi açıklandı
Memurların emeklilik borçlanma başvuruları nereden yapılacak?
Tamamlayıcı tıp nedir? Sülük tedavisi SGK reçetesine girdi mi?
Erkeklerin yarı zamanlı çalışma şansı var mı?
Tescil ve Prim Daire Başkanlığı'ndan GSS Açıklaması
4/D taşeron işçilerinin kadro hakları nelerdir?
Taşeron kadroya geçişte eski hükümlüler ne olacak?
Asteğmene yıpranma payı var mı?
Özel hastanelerde katkı payı alınıyor mu?
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve kimler yararlanabilir?
Uyuşturucuyla mücadelede STK ve dernekler rehabilitasyon hizmeti verebilir mi?
Aile yardımı ödeneğinden geriye dönük yararlanılabiliyor mu?
Boşanma sonrası çocuğun teslimine ilişkin düzenleme yapıldı
3600 gün primi doldurana 50 yaşında emeklilik fırsatı
Apartman ve site yöneticileri, kapıcılar için her ay SGK'ya belge vermek zorunda mı?
MHRS Hizmet raporu tıkla indir
Primi düşük yatan işçi istifa ederse tazminat alır mı?
Hasta mahremiyeti yönetmeliklerindeki yeni düzenlemeler
Memurun kademe eksikliği emekli aylığını ve emekli ikramiyesini hangi tutarda etkiler?
Ölüm aylığı almanın şartları nelerdir?