Emekli İkramiyesi Hesabına Ay Ve Gün Dahil Edilirse İkramiye Ne Kadar Artmış Olur?Devlet memurları emekli olduklarında, emekli ikramiyesine esas hizmet sürelerinin sadece tam yıl olanları ikramiye hesabında göz önünde bulunduruluyor. Tam yıldan artan ay ve günler için ise ikramiye ödemesi yapılmıyor.

İşçilere kıdem tazminatı ödenmesinde kapsamdaki sürelerin tamamı dikkate alınırken, memurların emekli ikramiyesi ödemesinde tam yıldan artan hizmet sürelerinin dikkate alınmaması çalışanlar arasında eşitliğe aykırı bir durum da yaratmaktadır.

Emekli ikramiyesi hesabına tam yıldan artan ay ve günlerin de dahil edilmesi konusu son günlerde sıklıkla gündeme geldiğinden, bu konuda önümüzdeki yasama döneminde düzenleme yapılması halinde, emekli olacak memurların emekli ikramiyesi miktarının nasıl etkileneceği konusunda bilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

2015 yılı ilk 6 ayında geçerli olan katsayılara göre yapmış olduğumuz hesaplamada, ilgili Devlet memurlarının; emekli keseneğine esas aylık derecelerinin 1/4 olduğu ve hizmet sürelerinin 25 yıldan fazla olduğu varsayılmıştır.

1 gün veya 1 ay hizmet süresine karşılık gelen emekli ikramiyesi miktarı

(Halen geçerli olan düzenlemeye göre, örneğin 33 yıl 11 ay 28 gün hizmeti olan memurun emekli ikramiyesi 33 tam yıl üzerinden hesaplanmakta ve artan süreler için ikramiye ödenmemektedir)1 ay 30 gün ve 1 yıl 360 gün alınarak hesaplama yapılmıştır.

Konular